belpherka
Bogini Chemii
Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 56 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Łódź Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 19:05, 04 Kwi 2014 Temat postu: |
|
|
1. Jeśli nie brać pod uwagę wody (bo nie wiemy jakie jest stężenie tych kwasów i czy więcej jest wody czy kwasu), to w roztworze H2SO4 są jony H+, HSO4^- i SO4^2- w takiej właśnie kolejności stężeń. Najwięcej jest H+, bo powstają w obu etapach dysocjacji. A co do anionów, to więcej jest HSO4^- niż SO4^2- bo dysocjacja w pierwszym etapie zachodzi zawsze silniej niż w kolejnym. Cząsteczek H2SO4 nie ma bo to mocny kwas i w pierwszym etapie dysocjuje całkowicie.
Dla H3PO4 najwięcej będzie niezdysocjowanych cząsteczek H3PO4 (bo to nie jest mocny kwas), później kolejno H+, H2PO4^- , HPO4^2- i PO4^3-. Tu też w każdym kolejnym etapie dysocjacja zachodzi coraz słabiej stąd taka kolejność.
2. Przewodnictwo maleje, bo jony pochodzące z dysocjacji kwasu i zasady reagują ze sobą dając wodę i sól. Dopiero gdy będzie nadmiar dodawanego odczynnika przewodnictwo zacznie rosnąć.
3. Tlenki i wodorotlenki amfoteryczne reagują tylko z mocnymi zasadami ale jeśli chodzi o kwasy, to mogą też reagować z tymi słabszymi np. CuO i Cu(OH)2 reagują z HCOOH czy CH3COOH.
4. Na katodzie, jeśli elektrody są grafitowe lub platynowe redukować się będzie woda, bo sód ma zbyt niski potencjał czyli zajdzie reakcja 2H2O + 2e --> H2 + 2OH^-
Na anodzie będzie zachodziło utlenianie Cl^- czyli 2Cl- --> Cl2 + 2e (te jony jako aniony kwasu beztlenowego utleniają się bardzo łatwo) i jony OH^- (które też łatwo się utleniają) 4OH^- --> O2 + 4e + 2H2O
Post został pochwalony 0 razy
|
|