Forum www.forchem.fora.pl Strona Główna

 dysocjacja i elektroliza

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
anita606




Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:24, 04 Kwi 2014    Temat postu: dysocjacja i elektroliza

Napisz wzory jonów i cząsteczek znajdujących się w roztworze H2SO4 i H3PO4. Wzory te zapisz w kolejności malejącego ich stężenia molowego w roztworze.

Dlaczego jeśli do roztworu NaOH wkraplamy H2SO4 przewodnictwo maleje skoro obie substancje są dobrymi elektrolitami wiec dodając więcej jonów przewodnictwo powinno rosnąć

Czy tlenki amfoteryczne reagują tylko z silnymi kwasami i zasadami czy mogą tez reagować z innymi?

Jeśli przeprowadzimy elektrolizę NaOH z NaCl jakie reakcje zajda na anodzie i katodzie i dlaczego?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
belpherka
Bogini Chemii



Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 56 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:05, 04 Kwi 2014    Temat postu:

1. Jeśli nie brać pod uwagę wody (bo nie wiemy jakie jest stężenie tych kwasów i czy więcej jest wody czy kwasu), to w roztworze H2SO4 są jony H+, HSO4^- i SO4^2- w takiej właśnie kolejności stężeń. Najwięcej jest H+, bo powstają w obu etapach dysocjacji. A co do anionów, to więcej jest HSO4^- niż SO4^2- bo dysocjacja w pierwszym etapie zachodzi zawsze silniej niż w kolejnym. Cząsteczek H2SO4 nie ma bo to mocny kwas i w pierwszym etapie dysocjuje całkowicie.
Dla H3PO4 najwięcej będzie niezdysocjowanych cząsteczek H3PO4 (bo to nie jest mocny kwas), później kolejno H+, H2PO4^- , HPO4^2- i PO4^3-. Tu też w każdym kolejnym etapie dysocjacja zachodzi coraz słabiej stąd taka kolejność.
2. Przewodnictwo maleje, bo jony pochodzące z dysocjacji kwasu i zasady reagują ze sobą dając wodę i sól. Dopiero gdy będzie nadmiar dodawanego odczynnika przewodnictwo zacznie rosnąć.
3. Tlenki i wodorotlenki amfoteryczne reagują tylko z mocnymi zasadami ale jeśli chodzi o kwasy, to mogą też reagować z tymi słabszymi np. CuO i Cu(OH)2 reagują z HCOOH czy CH3COOH.
4. Na katodzie, jeśli elektrody są grafitowe lub platynowe redukować się będzie woda, bo sód ma zbyt niski potencjał czyli zajdzie reakcja 2H2O + 2e --> H2 + 2OH^-
Na anodzie będzie zachodziło utlenianie Cl^- czyli 2Cl- --> Cl2 + 2e (te jony jako aniony kwasu beztlenowego utleniają się bardzo łatwo) i jony OH^- (które też łatwo się utleniają) 4OH^- --> O2 + 4e + 2H2O


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.forchem.fora.pl Strona Główna -> Szkoła średnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin