belpherka
Bogini Chemii
Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 56 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Łódź Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Śro 20:41, 12 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Na maturze nie musisz obliczać momentu dipolowego cząsteczki tylko musisz umieć określać czy jest on równy zero, czy jest różny od zera.
Jeśli masz cząsteczkę typu AB, w której jest wiązanie kowalencyjne spolaryzowane czyli np. HCl, to zawsze moment dipolowy takiej cząsteczki jest różny od zera.
Jeśli masz cząsteczkę typu AB2 o wiązaniach kowalencyjnych spolaryzowanych, to wszystko zależy od jej budowy przestrzennej. Jeśli jest to cząsteczka o budowie liniowej np. cząsteczka CO2, to moment dipolowy jest równy zero, bo momenty dipolowe poszczególnych wiązań równoważą się wzajemnie. Jeśli jest to cząsteczka o budowie kątowej np. H2O, to moment dipolowy jest różny od zera, bo momenty dipolowe wiązań nie równoważą się.
Jeśli masz cząsteczkę typu AB3 to też wszystko zależy od budowy przestrzennej. Jeśli jest to trójkąt równoboczny, np. w cząsteczce SO3 to moment dipolowy wynosi zero. Jeśli natomiast jest to piramida trygonalna np. NH3 to moment dipolowy jest różny od zera.
Budowę tych cząsteczek można przewidywać z hybrydyzacji centralnych atomów.
Np. W AB2 jeśli atom A jest w hybrydyzacji sp, to cząsteczka jest liniowa, jeśli natomiast atom A jest w hybrydyzacji sp2 lub sp3 to jest kątowa.
W AB3 jeśli atom A jest w hybrydyzacji sp2 to jest to trójkąt równoboczny a jeśli atom A jest w hybrydyzacji sp3 to jest to piramida trygonalna.
Post został pochwalony 1 raz
|
|