![Forum www.forchem.fora.pl Strona Główna](http://www.iv.pl/images/10331484582069546609.jpg) |
|
Autor |
Wiadomość |
Rally_driver
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Nie 7:55, 15 Gru 2013 Temat postu: zadania na procent wagowy |
|
|
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań, ale proszę też o podanie kroków jakie trzeba pokolei zrobić, ponieważ chciałabym zrozumieć jak obliczać takie zadania. Dziękuję!
1) Z próbki o masie 0,2500 g zawierającej 95,8% wag. chlorku żelaza (III) po rozpuszczeniu strącono osady chlorku srebra(I) i wodorotlenku żelaza (III). Osad chlorku srebra(I) wysuszono, zaś osad wodorotlenku żelaza(III) wyprażono do stałej masy. Ile ważyły otrzymane osady? Przedstaw reakcje, jakie zachodziły w kolejnych etapach analizy.
2) Ile gramów pirytu zawierającego 36,40% wag. siarki należy wziąć do analizy aby otrzymać 0,5103g osadu siarczanu (VI) baru?
3) W wilgotnej próbce o masie 0,5235 g oznaczano wagowo arsen w postaci As2S3. W wyniku analizy otrzymano 0,1121 g osadu siarczku arsenu (III) Oblicz procentową zawartość arsenu (% wag.) w suchej masie próbki, jeżeli wilgotność próbki wynosiła 8,32%.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/gBlue/images/spacer.gif) |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
VanHezz
Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 39 razy Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: Międzyrzecz Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Nie 13:34, 15 Gru 2013 Temat postu: |
|
|
1.
mFeCl3 = 0,25g* 0,958 = 0,2395g
MFeCl3 = 162g/mol
nFeCl3 = 0,2395g/162g/mol = 0,0014784 mola
Zatem po rozpuszczeniu chlorku żelaza III w roztworze będzie się znajdowało 0,0014784mola Fe3+ oraz 3*0,0014784mola Cl-.
nFe3+ = 0,0014784mola
nCl- = 0,0044352mola
mFe3+ = 0,0014784 *56g/mol = 0,08279g
mCl- = 0,0044352mola *35,5g/mol = 0,157445g
mCl----------------x--
.Cl- + Ag+ ---> AgCl
35,5--------------143,5
x-masa wytrąconego chlorku srebra
x=0,157445g*143,5gmol/35,5g/mol = 0,6342g
mFe3+----------------y-----
Fe3+ + 3OH- --> Fe(OH)3
-56------------------107----
y-masa wytrąconego Fe(OH)3
y=0,08279g*107g/mol/56g/mol = 0,1582g
Odwadnianie:
-0,1582-----------z-----------
2Fe(OH)3 --> Fe2O3 + 3H2O
---214----------160-----------
z-masa Fe2O3
z=0,1582g*160g/mol/214g/mol = 0,11828g
2.
mBaSO4 = 0,5103g
MBaSO4 = 233g/mol
nBaSO3 = 0,5103g/233g/mol = 0,00219mola
Czyli w tylu molach siarczanu baru jest też dokładnie tyle samo moli siarki czyli 0,00219mola. a to jest (0,00219*32)g = 0,07008g siarki
36,4% --- 0,07008
100% --- x
x-masa próbki pirytu
x=0,1925g
3.
W=8,32%
masa wilgotnej próbki = 0,5235g, w której znajduje się x gramów wody.
Wilgotność oblicza się ze wzoru:
W=x/Ms *100%, gdzie x to masa wody, a Ms to masa suchej próbki.
Oznaczmy Ms jako 0,5235-x bo są równoznaczne.
Podsrawiamy do wzoru:
W=x/0,5235-x *100%
Po pszekształceniu:
x=0,5235W/100%+W
x=0,0402g, zatem masa sucje próbki to 0,5235-0,0402 = 0,4833g
MAs2S3 = 246g/mol
W próbce było 0,1121g siarczku arsenu, zatem liczba moli jego to:
n=0,1121/246 = 0,00045569mola
W tylu molach siarczku jest dwa razy więcej moli samego arsenu czyli
nAs = 2*0,00045569mola = 0,00091mola
mAs = 0,00091*75g/mol = 0,068g
%m = 0,068g/0,4833g *100% = 14,14%
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez VanHezz dnia Nie 13:35, 15 Gru 2013, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/gBlue/images/spacer.gif) |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel &
Programosy
|